فرش کاشی‌زاده

انواع فرش دستبافت از نظر سبک محلی

فرش دستبافت یکی از محبوب‌ترین و ارزنده‌ترین انواع فرش می‌باشد که از گذشته تاکنون تغییرات زیادی داشته است.

این محصول که ریشه ایرانی دارد، امروزه در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد و علاوه‌بر ایران کشورهایی نظیر هند، افغانستان، پاکستان، ترکیه و آذربایجان نیز در طراحی و تولید آن نقش بسزایی دارند.

انواع فرش دستبافت از نظر سبک محلی

فرش دستبافت انواع مختلفی دارد. این تفاوت گاهی در جنس الیاف به‌کار گرفته شده و گاهی نیز در نوع بافت، طرح و نقشه، سبک محلی و یا موارد دیگر است. در این مقاله انواع فرش دستباف از نظر سبک محلی بررسی شده است.

سبک محلی در فرش‌ها نوع خاستگاه فرش را نشان می‌دهد. درواقع می‌توان گفت فرش‌ها براساس خاستگاه اولیه‌ای که دارند ویژگی‌های منحصر به‌فردی ارائه می‌دهند. این ویژگی‌ها در طرح فرش، انتخاب رنگ، نوع نقشه و نیز در نوع بافت مشهود و موثر است.

فرش دستبافت ایرانی از لحاظ سبک محلی به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 

فرش شهری:

این فرش همان‌طور که از نام آن پیداست، در شهر و به‌وسیله بافنده شهرنشین بافته می‌شود. نقش فرش شهری بسیار حساس، ویژه و ظریف است و به وسیله نرم‌افزارهای رایانه‌ای طراحی می‌شود.

جنس فرش‌های شهری غالبا از ابریشم است و به‌ندرت از سایر الیاف استفاده می‌شود. همچنین رج‌شمار آن بسیار بالا بوده و گاه از 80 نیز بالاتر می‌رود. این فرش‌ها از نظر ابعاد محدودیتی ندارند چرا که بیشتر در کارگاه‌های بزرگ بافته می‌شوند.

 

 

برای آگاهی از بزرگترین فرش جهان می‌توانید به این مقاله مراجعه کنید.

 

فرش روستایی:

فرش روستایی را می‌توان نماد پیدایش فرش دستبافت دانست. این فرش‌ها عموما در اندازه‌های کوچک و با الیافی از جنس پشم و پنبه بافته می‌شوند. رج‌شمار پایینی دارند و ضخیم‌تر هستند. همچنین طرح و نقشه آن‌ها ساده است و غالبا به‌صورت ذهنی بافته می‌شوند و نقشه از پیش تعیین شده ندارند.

 

فرش دستبافت روستایی

فرش عشایری:

فرش عشایری نیز مانند فرش روستایی ساده و ابتدایی است و نمایانگر فرهنگ و سبک زندگی متفاوت عشایر است. جنس این فرش‌ها غالبا از پشم است و به‌صورت درشت و ضخیم بافته می‌شود. نقوش این فرش‌ها نیز به صورت ذهن‌بافی بوده و بیشتر نمایانگر محیط زندگی ایل‌نشینان است.

کناره‌های فرش عشایر، بافتی پیچیده دارد و متفاوت با متن فرش است. همچنین با استفاده از منگوله‌های پشمی که در فاصله‌های معینی از هم قرار گرفته‌اند، تزیین می‌شوند.

 

فرش دستبافت عشایرفرش دستبافت عشایر

 

فرصت طلایی برای شما!

هر یک از این سبک‌ها به نوع خود زیبا و ارزنده است و می‌تواند در دکوراسیون سنتی و مدرن مورد استفاده قرار گیرد. اما اگر تصمیم به خرید فرش دستبافت شهری با کیفیت و ظرافت بالا دارید می‌توانید با ما تماس بگیرید. ما برای شما یک پیشنهاد عالی داریم!

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *