فرش کاشی‌زاده

تفاوت فرش و گلیم

فرش چه تفاوتی با گلیم دارد؟ این سوال عموما برای کسانی به‌وجود می‌آید که می‌خواهند یکی از این دو محصول را برای دکوراسیون منزل خود انتخاب کنند.

هر دو مورد، از جمله محصولات هنری ارزشمند ایران به حساب می‌آیند اما میزان دقت و ظرافت در فرش، بسیار بیشتر از گلیم است و همین امر ارزش بیشتری برای فرش به‌وجود آورده است. البته موارد دیگری نظیر جنس و میزان مواد اولیه، اصول کاری و میزان زمان مورد نیاز برای بافت نیز باعث ایجاد تفاوت بین فرش و گلیم می‌شود.

ما در این نوشته ضمن معرفی این محصولات، به بررسی تفاوت‌های آن می‌پردازیم.

تفاوت فرش و گلیم

در ابتدا لازم است برای مقایسه بهتر، تعریفی از فرش و گلیم ارائه دهیم و سپس به بررسی تفاوت‌ها و شباهت‌ها بپردازیم.

به‌طور کلی محصولات نساجی متشکل از تار و پود است. در واقع به رشته‌های عمودی موجود در بافت، تار، و به رشته‌های افقی پود می‌گویند.

در بافت فرش بعد از هر لایه پود، یک لایه از تکه‌های نخ قرار می‌گیرد که به دور رشته‌های تار گره خورده و به‌صورت منظم در کنار هم قرار گرفته‌اند.

در گلیم این لایه وجود ندارد و محصول از روی هم قرار گرفتن پودهای رنگی به دست می‌آید. در نتیجه گلیم محصولی بدون پرز و فرش محصولی با پرز به‌حساب می‌آید.

ساختار قالی نیز کاملا مشابه فرش است و تفاوت آن دو تنها در ابعادشان است.

گلیم دستبافت

تفاوت در ظاهر

همان‌طور که پیش‌ از این اشاره کردیم، گلیم از روی هم قرار گرفتن پودهای رنگی به صورت فشرده، به‌وجود می‌آید و همین امر سبب تفاوت ظاهری و ساختاری فرش و گلیم می‌شود.

به‌این ترتیب زمان مورد نیاز برای بافت گلیم بسیار کمتر از فرش است و همچنین به مواد اولیه کمتری نیاز دارد؛ در نتیجه به همان نسبت قیمت گلیم مناسب‌تر خواهد بود.

سادگی در بافت گلیم، باعث ایجاد محدودیت در طرح‌های آن نیز می‌شود. این محدودیت در فرش و قالی ابدا وجود ندارد و هر روزه طرح‌های متنوع دیگری نیز به آن افزوده می‌شود.

تفاوت در ساختار

گلیم را از پشم و یا پنبه می‌بافند اما در بافت فرش علاوه بر این دو، از ابریشم نیز استفاده می‌کنند.

همچنین الیاف موجود در فرش ماشینی غالبا از اکرولیک است؛ از طرفی تراکم بافت در فرش ابریشم بسیار بالاتر از فرش‌های اکرولیکی است؛ بنابراین میزان و نوع الیاف مصرفی در فرش و گلیم نیز منشا تفاوت است.

نکته دیگری که در بافت فرش و گلیم وجود دارد تفاوت در طرح و نقشه است. برای بافت گلیم نیازی به طرح و نقشه چاپ شده نیست و بافنده با استفاده از قوه تخیل خود طرح‌های هندسی محدودی را پیاده‌سازی می‌کند. اما در فرش طرح‌های بسیار متنوع و نامحدودی وجود دارد.

این طرح‌ها پیش از شروع کار با دقت و جزئیات زیادی توسط طراحان ایجاد می‌شود و به‌همین جهت نیاز است تا بافنده ابتدا نقشه‌خوانی را بیامورد؛ چرا که جزئیات بسیار زیاد موجود در فرش قابل حفظ کردن نیست.

وجود این تفاوت‌ها باعث افزایش سرعت در بافت گلیم و همچنین افزایش قیمت فرش می‌شود.

فرش دستبافت

تفاوت در کاربرد

نوع و فرآیند بافت فرش آن را به محصولی زیبا، با دوام، لطیف و پرارزش تبدیل کرده است. البته ناگفته نماند که گلیم نیز دوام بسیار زیادی دارد و هرچند به‌لحاظ ظرافت و زیبایی قابل مقایسه با فرش نیست اما همچنان کاربرد زینتی خود را حفظ کرده است.

گلیم از نظر نرمی و لطافت نیز بسیار ضعیف است اما طرح‌های زیبا و سنتی آن هنوز هم مورد توجه و استقبال خریداران قرار می‌گیرد.

تفاوت در شستشو

طبیعتا شستشوی فرش به‌دلیل ساختار و بافت آن بسیار دشوار است و در مورد فرش‌های تمام ابریشم این شستشو به‌صورت تخصصی و بخارشویی انجام می‌شود. اما گلیم به‌دلیل ساختار مسطحی که دارد به آسانی شسته می‌شود و لکه‌بری از آن نیز بسیار ساده‌تر به‌نظر می‌رسد.

البته در هر دو مورد وجود پشم در بافت، باعث جذب آب و سنگینی آن شده و شستشو را سخت می‌کند اما در هر حال شستشوی گلیم به‌دلیل ابعاد کوچک آن بسیار آسان است.

شستشوی فرش ابریشم

فرش بخریم یا گلیم؟

حال که دانستیم فرش چه تفاوتی با گلیم دارد، زمان پاسخ به این سوال می‌رسد که کدام محصول را تهیه کنیم.

این که کدامیک از این دو محصول را بخریم وابسته به کاربرد و انتظاری است که از زیرانداز داریم. همچنین نوع دکوراسیون انتخابی نیز بر این موضوع تاثیرگذار است.

در هر حال این انتخاب به عهده مصرف‌کننده است اما اگر تصمیم به خرید فرش اصیل و باکیفیت دارید می‌توانید با ما تماس بگیرید. ما به شما ضمانت می‌دهیم که باکیفیت‌ترین فرش را به همراه عالی‌ترین طرح و مناسب‌ترین قیمت در اختیارتان قرار دهیم. با تضمین اصالت فرش دستبافت قم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *