با سابقه‌ترین تولید کننده فرش در استان قم

ساختارفرش دستبافت قم

قالی‌های قم ابتدا با استفاده از پشم‌های نه چندان ظریف و عموماً با رجشمار40 بافته می‌شدند. با گذشت زمان قالیبافان قم با ایجاد تحول در این صنعت و با مهارت و توانایی خاصی شروع به بافت فرش‌های تمام ابریشم با رج شمار بسیار بالا نمودند.

قالی‌هایی که به این‌صورت و با این نخ‌های ظریف ابریشمی به بازار عرضه شدند با عنوان گل ابریشم شهرت یافتند.

برای اطلاع از انواع فرش دستبافت از نظر شیوه بافت به این مقاله مراجعه نمایید.

روش تشخیص فرش دستبافت قم

عامل تعیین‌کننده برای شناسایی قالی‌های قم، تکنیک کار است؛ چرا که بسیار منظم و کامل است.

اگر به قالی‌های جدید با کیفیت عالی (مثلاً قالی‌های کاشان، تهران، کرمان و غیره) دقیق شویم، در پشت آن‌ها و به‌خصوص در کلفتی پودها، تار و یا گره‌ها، پاره‌ای از بی نظمی‌ها را خواهیم دید که البته قابل چشم‌پوشی‌اند.

این بی‌نظمی در قالی‌های قم به هیچ وجه وجود ندارد و نظم آن‌ها به نحوی است که گاهی انسان را به تردید می‌اندازد که مبادا این قالی با ماشین بافته شده باشد.
بافت قالی قم بسیار فشرده و بادوام و تار آن از نخ پنبه‌ای تابیده شده و پود آن نازک‌تر است. گره‌ها از پشم زیبای محلی که به نام سبزوار معروف است می‌باشند. این گره‌ها بسیار کوچک‌اند (بطور متوسط در هر دسی متر مربع 4000 تا 7000 گره) و از نوع فارسی‌باف می‌باشند.

ارتفاع پرزها متوسط و فقط در یک طرف این قالی‌ها ریشه دیده می‌شود. ریشه‌ها دوتایی و به هم تابیده هستند. به‌علاوه این ریشه‌ها طوری کنار هم قرار گرفته‌اند که به نظر می‌رسند به‌طور نامنظمی از قالی بیرون جهیده‌اند.

ساختار اولیه: تار و پود معمولاً از نخ تابیده بسیار ظریفند. در قالی‌های ابریشمی تار و معمولاً پود از ابریشم هستند.
گره: قالی‌های قم با ظرافت بسیارشان شناخته می‌شوند. حداقل 2500 گره در هر دسی‌متر مربع دارند و در قالی‌های نامرغوب این تعداد به 10000 گره در هر متر مربع می‌رسد. در قالی‌های ابریشمی این تعداد بیشتر است و نوع گره، گره فارسی است، بندرت جفتی بافی نیز در این منطقه دیده می‌شود.

پرز: پرزها در قالی قم محکم و کمی خشن بوده و بیشتر از پشم تابیده بسیار نازک یا ابریشم تابیده بسیار ظریف استفاده می‌شود. پرز قالی‌ها معمولاً کوتاه و چنانچه از ابریشم باشد بسیار کوتاه چیده می‌شود.

کیفیت: قالی‌ قم بسیار بادوام است و بیشتر جنبه تزئینی دارد و از بهترین تولیدات قالی‌های ایران محسوب می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *