با سابقه‌ترین تولید کننده فرش در استان قم

وضعیت فعلی

براساس آمارگیری صنعت و معدن که در سال 1373 شمسی انجام شده است، در استان قم 3163  واحد کارگاه قالیبافی دایر می‌باشد. اکثریت این کارگاه‌ها در مرکز استان مستقر بوده و تعداد محدودی نیز در بخش‌های تابعه مشغول فعالیت هستند.

علی‌رغم اینکه کارگاه‌های قالیبافی این استان بین 1 تا 3 نفر قالیباف دارند نظام کارگاهی آن‌ها با روش‌های کارگاه‌های بزرگ قالیبافی مشابه است. علاوه‌بر این واحدها، کارگاه‌های خانگی زیادی نیز در شهرستان قم و روستاهای اطراف آن وجود دارند.

امروزه فرش قم در بازارهای جهانی به بافت ظریف و طرح اصیل و رنگ‌آمیزی متین و زیبا شهرت یافته است. شهرت و مقبولیت فرش قم به‌گونه‌ای است که حتی قالیبافان کشورهایی نظیر هند و پاکستان و چین از طرح‌های آن اقتباس نموده و فرش‌های کپی شده را روانه بازار نموده‌اند.

بافندگان فرش‌های بسیار نفیس قم از وضع و ترکیب فرش‌های کلاسیک سال‌های 1069-979 هجری شمسی الهام گرفته‌اند.

و اما درباره اینکه چرا این هنر دیرینه ایرانی این روزها حال و روز خوبی ندارد تحلیل‌ها گوناگون است، به‌هرحال آنچه که مشخص است این است که از یک‌سو تولید گسترده و کم‌هزینه فرش در کشور چین با طرح‌های کپی شده راه را برای صادرکنندگان ایرانی سخت کرده و از سوی دیگر در داخل، نبود ثبات اقتصادی منجر به افزایش هزینه تولید فرش شده است؛ تا جایی که برخی از بافندگان و همچنین کارگاه‌های بزرگ فرش‌بافی به‌دلیل نداشتن بازدهی مجبور به تعطیلی شده‌اند!

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *